Záporné úrokové sazby už i na vkladech v bankách

Historická ekonomická abnormalita v podobě záporných úrokových sazeb se už přenesla i přímo na vklady klientů bank. Za své vklady poskytnuté bance začali v Německu lidé platit sazbu 0,4 % p.a.!

Záporné úrokové sazby byly do této dekády 21.století naprostým ekonomickým nesmyslem. Ani ve snu jsme si neuměli představit, že když někomu půjčíme peníze, že mu za poskytnutí těchto peněz budeme muset platit úrok. To je totiž přesně vysvětlení principu záporných úrokových sazeb. Tedy stavu, kdy dlužník neplatí úrok svému věřiteli, ale věřitel platí dlužníkovi úrok za to, že mu půjčil. 

V našich evropských poměrech začala být nesmyslnost záporných úrokových sazeb asi nejvíce očividná, když záporné sazby začaly být na státních dluhopisech Německa. Do té doby panovaly záporné úrokové sazby především na mezibankovním trhu, o který se veřejnost až tolik nezajímá, protože na tomto trhu přímo nepodniká své kroky. Ovšem v okamžiku, kdy za půjčení peněz Německu na jeho provoz (což nákup státních dluhopisů přesně je) měl ten, kdo dluhopisy nakoupil začít platit úrok, stala se praxe záporných úrokových sazeb veřejně viditelnou a jasně dokazovala, že tento stav není v pořádku.

A začalo být hůře. Tento ekonomický experiment, jehož důsledky si zatím nikdo neumí zcela představit (a neočekával bych ve výsledku vůbec nic hezkého) už dorazil i na běžné účty v bankách. Konkrétně v Německu v bance Raiffeisenbank Gmund am Tegernsee musejí klienti s vkladem nad 100.000 EUR bance hradit úrok 0,4 % ročně (zdroj). Člověk, který tedy do banky uložil na počátku roku 100.000 EUR, bude mít na konci roku na svém účtu částku 99.600 EUR. 

Těmto klientům se tedy vyplatí cokoliv jiného co nese nějaký výnos než uložit své peníze do banky.

Kam až tato politika centrálních bank, které na komerční banky uvalili záporné úrokové sazby může dojít, ještě přesně nevíme. Každopádně až tato jasná bublina praskne, nebude to nic pěkného a v ekonomické historii bude nejspíše na stávající období nahlíženo jako na varovnou ukázku obrovské hlouposti těch, kteří by o fungování ekonomiky měli vědět nejvíce. 

Při rozhodování o svých soukromých investicích toto naprosto nestandardní ekonomické prostředí určitě zohledněte. Ceny akcií, státních dluhopisů, nemovitostí a dalších aktiv mohou být díky němu v tuto chvíli extrémně přehřáté.

Autor: Roman Šebl | pátek 19.8.2016 8:36 | karma článku: 26,75 | přečteno: 1614x
  • Další články autora

Roman Šebl

Investor politikem...

11.10.2013 v 8:24 | Karma: 15,09
  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2200x
"Vystupuji proti tradičnímu finančnímu poradenství. V oblasti osobních investic a financí nabízím odlišně fungující konzultační službu." Více na soukromém webu.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky