Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Inflace: nepřítel a přítel v jednom - a co teprve hyperinflace

Inflace je významným prvkem, který ovlivňuje naše bohatství a do jisté míry plně rozhoduje o našem úspěchu/neúspěchu ve světě financí a obchodu. 

Pokud by inflace na naše finance nepůsobila, bylo by vše extrémně jednoduché. Finanční produkty, by vynášely svá procenta a tato získaná procenta, by byla i skutečným ziskem pro klienta. Jeho bohatství by tak v čase reálně rostlo. Odložená spotřeba do budoucnosti by tedy za těchto okolností měla smysl a alokaci 100 % finančních prostředků výhradně do finančních produktů bych jen zatleskal. Inflace však způsobí, že pokud výnos v daném finančním produktu byl za dané období nižší než pokles kupní síly (míra inflace) národní měny, bohatství reálně pokleslo a odložená spotřeba ztrácí svůj smysl, jelikož si člověk může za tyto peníze koupit méně než v současnosti.  Různými formami spoření přes finanční produkty tak díky inflaci vlastně chudneme. Jakýsi vytvořený zisk je jen pouhé číslo, které nevypovídá o tom, jak je na tom Vaše bohatství.

Jakého výnosu mají tedy naše „investované“ peníze dosahovat, abychom bohatství neztráceli? Z výše uvedeného vyplývá, že má dosahovat výnosu většího, než byla míra inflace za dané období. A jaká byla míra inflace? To je otázka, na kterou prý poskytuje odpověď Český statistický úřad při zveřejnění roční míry inflace. Nesouhlasím ale s tím, jakým způsobem je tato míra inflace počítána a že je brána jako stejné měřítko pro všechny z nás. Je to podobný problém, jako když ČSÚ řekne, že průměrná mzda v ČR je 24 126 Kč. Kdo tuto hrubou mzdu skutečně má? Každý ji má jinou. Třetina ji má větší a dvě třetiny menší. Podobný problém je s inflací. Univerzální spotřební koš, ze kterého se „dogmatická“ inflace počítá, jednoduše nereprezentuje koš ani jednoho z nás. Jde pouze o pokus ji nějakým způsobem vypočítat. Dovolím si tvrdit, že důchodci mají v posledních letech mnohem větší inflaci než například já sám, jelikož energie, potraviny a léky šli svou cenou výrazně nahoru a jen těžko lze očekávat, že se jich nějak výrazně dotkla snížená cena elektroniky, tak jak s tím pracuje ČSÚ při svých výpočtech. Kupní síla peněz klesá každoročně ještě tak o 3-4 % rychleji, než tvrdí ČSÚ svou zveřejněnou statistikou roční inflace. U některých skupin obyvatel ještě zřejmě rychleji. V USA se výpočtem „skutečné inflace“ zabývá přímo jedna nevládní instituce vydávající tzv. shadowstats (použijte google). Jejich práce mne inspirovala i k závěru, že inflace je o 3-4 % výše, než tvrdí zázračný spotřební koš. A ono toto „záměrné zkreslení“ inflace je celkem logické. Jen těžko lze očekávat, že vláda jakékoliv země dobrovolně svolí k tomu, aby občanům byl počítán skutečný pokles kupní síly jejich peněz během jednoho roku. Vždyť veškeré měny světa jsou dnes založeny pouze a jen na důvěře, vlády ji tedy nebudou záměrně podkopávat. Co by se stalo, kdyby se důvěra v ně zcela vytratila? Alokováním 100 % financí do finančních produktů extrémně riskujeme při nakládáním s vlastním bohatstvím, vlastně najisto tvrdíme, že:

A)     Inflace bude menší než můj výnos na finančních produktech za dané období

B)     Důvěra v peníze bude existovat po celou dobu alokace peněz v daném produktu

Obojí mi přijde obzvláště riskantní tvrdit v době, kdy do ekonomik jsou pumpovány miliardy, které následně budou znehodnocovat stávající měnu (chcete-li peníze) v oběhu, a to mnohem rychleji, než dosud známe a je nám vypočítáváno.

Inflace je tedy nepřítelem pro všechny spořitele. Přítelem pro dlužníky. Přítelem pro dlužníky je z toho důvodu, že dlužník díky inflaci splácí svůj dluh stále méně hodnotnějšími korunami. Využít dluhu tak je zejména vhodné, pokud se vámi očekávaná inflace blíží úroku z úvěru nebo je/bude dokonce větší za dané období splácení dluhu. Tento dluh využijte k nákupu reálných aktiv - tedy takových aktiv, které překonají i ztrátu důvěry v měnu (chcete-li, říkejte peníze) a obecně mají potřebu růst na své ceně právě díky inflaci.

A co hyperinflace? Může nastat? A proč by ne. Podívejte se na Zimbabwe (2008), Rumunsko (2005), Jugoslávii (1994), Bolívii (1987), také si zřejmě mysleli, že je hyperinflace nedožene. Ztráta důvěry v měnu (peníze) provázená hyperinflací by fakticky pohřbila veškeré úspory. Pamatují na to finanční poradci? Raději takový scénář ani nedomýšlejí. Nasazené růžové brýle a uklidňující lež pro ně zůstávají výrazně pohodlnější i ziskovější variantou.

Jako konzultant obchodu a financí bych doporučil i tyto možné scénáře zohlednit včetně inflace samotné ve scénáři "stabilního vývoje".

A v tom bude asi ten rozdíl mezi profesemi… 

Autor: Roman Šebl | středa 25.7.2012 13:53 | karma článku: 33,58 | přečteno: 4157x
  • Další články autora

Roman Šebl

V Kanadě zkrachoval největší nebankovní poskytovatel hypoték. Nemovitosti jsou předražené.

Píše se duben 2017 a celosvětová cenová bublina u nemovitostí prokázala svou přítomnost. Zpráva, která zaujala mou pozornost se týká krachu společnosti poskytující hypotéky v Kanadě, kde bublina je vůbec jednou z největších.

28.4.2017 v 17:00 | Karma: 23,93 | Přečteno: 894x | Diskuse| Ekonomika

Roman Šebl

Deziluze pokračuje. Pozor - přesně takhle se chová cenová bublina.

Volba amerického prezidenta přinesla médiím překvapení. Akciové trhy se nejprve propadly, aby obratem vzrostly. Pokračuje deziluze, že je vše v pořádku a ceny akcií, nemovitostí a komodit odpovídají stavu ekonomik. A na to pozor!

16.11.2016 v 8:31 | Karma: 21,10 | Přečteno: 1089x | Diskuse| Ekonomika

Roman Šebl

Záporné úrokové sazby už i na vkladech v bankách

Historická ekonomická abnormalita v podobě záporných úrokových sazeb se už přenesla i přímo na vklady klientů bank. Za své vklady poskytnuté bance začali v Německu lidé platit sazbu 0,4 % p.a.!

19.8.2016 v 8:36 | Karma: 26,75 | Přečteno: 1614x | Diskuse| Ekonomika

Roman Šebl

Ceny bytů v ČR: Trh se začíná přehřívat. Nákup již vyžaduje obezřetnost!

ČNB zpřísní pravidla pro poskytování hypoték. Banky nebudou smět poskytovat hypotéky na 100 % hodnoty nemovitosti. Ve své zprávě o finanční stabilitě toho ČNB říká ještě více: Trh se začíná přehřívat.

17.6.2016 v 7:31 | Karma: 20,63 | Přečteno: 3291x | Diskuse| Ekonomika

Roman Šebl

Penzijní připojištění zůstává špatným produktem. Nenaleťte na vyšší daňové odpočty!

Poslanci odhlasovali zvýšení maximálního daňového odpočtu z penzijního připojištění z původního maxima 12 tis.Kč/rok na 24 tis.Kč/rok. Zvýšená státní úleva bohužel vydojí nenávratně další staticíce od těch, co této podpoře naletí.

19.11.2015 v 8:30 | Karma: 27,18 | Přečteno: 2358x | Diskuse| Ekonomika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2200x
"Vystupuji proti tradičnímu finančnímu poradenství. V oblasti osobních investic a financí nabízím odlišně fungující konzultační službu." Více na soukromém webu.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky