Fenomén: Přicházet o peníze a nazývat to spořením či investováním

17. 10. 2012 8:44:57
Mají lidé vůbec představu o tom, jak jejich peníze reálně pracují? Dovolím si tvrdit, že o tom povětšinou nemají ani nejmenší páru.

Vždy jsem si myslel, že spoření a investování má být činnost, ze které člověku plyne takový efekt, že si toho v budoucnu bude moci pořídit více. Proč by jinak člověk byl motivován k tomu své peníze svěřovat nějaké finanční společnosti, když si za ně v budoucnu bude moci pořídit méně zboží? Žít v domnění, že poskytnutý úrok (u různých typů vkladů), poskytnutá všemožná státní podpora (penzijní připojištění apod.) tento stěžejní motiv spoření a investování naplní, je naprosto mylné.

Žijeme v čase, kdy peníze ztrácejí svou kupní sílu závratným tempem. Bankéři tisknou miliardy nových bankovek, čímž znehodnocují ty stávající a budou je tisknout vesele dál. Vlády po celém světě řeší své deficity rozpočtů zvyšováním daní, čímž zvyšují ceny zboží a služeb a budou je zvyšovat vesele dál. Obecně tedy peníze mnoha vlivy ztrácejí svou kupní sílu mnohem rychleji, než se „tvoří“ ve finančních produktech. Je to zcela jednoduchá matematika.

Máte spořicí účet? Máte na něm možná báječné 2 % úroku, ale pokud kupní síla peněz klesne o 3 %, pak stejně ročně reálně přicházíte o 1 % hodnoty peněz (řeknete si možná - no a co). A co kdyby kupní síla peněz klesla za rok o 6 % nebo o 10 % a víc? Mířím těmito otázkami záměrně k tomu, že finanční produkty jsou celkově vlastně velmi rizikovou spekulací. Věřit například penzijnímu připojištění s měsíčním vkladem 1000 Kč po dobu 30 let znamená, že s celkovým vkladem 360 000 Kč si můžete v 60 letech přijít na 639 000 Kč. Zhodnocení 77,5 % vypadá na první pohled poměrně lákavě, jenže se v něm skrývají dvě zásadní sdělení:

A) Peníze pracovaly v produktu pouze tempem cca 1,93 % ročně

B) S ohledem na bod A) tedy v zásadě klient svým rozhodnutím spekuluje, že kupní síla peněz za 30 let nebude ročně klesat rychleji než 2 % (jinak se zcela vytrácí smysl spoření a investování - zhodnotit prostředky)

V případě, že by spekulace dle bodu B) nevyšla a kupní síla peněz by klesala tempem jen o 1 % ročně rychleji, než jak „pracují“ peníze ve finančním produktu (v tomto případě tedy pokles tempem 3 % ročně), tak za těch 30 let by klient přišel o 60 % hodnoty svých peněz, i když se mu na první pohled zdá, že 80 % vytvořil. Stále se vám zdá rozdíl jednoho procenta jako zanedbatelné číslo? Jde o zcela jednoduchou logiku výpočtu. Inflace za období 1,03^30 = 142 %, zatímco výnos za období jen 80 %.

Tím vším chci naznačit, že mnohým finančním produktům bychom konečně měli přestat říkat spoření či dokonce investování, když nás reálně o peníze tyto produkty připravují. Zcela se v nich vytrácí logika, se kterou chceme s penězi pracovat (zhodnocovat je).

Při svých finančních rozhodnutích se orientujte na to, co vám takové rozhodnutí přinese do vaší kapsy reálně. Nepoměřujte jen nominálně vyjádřené číslo PŘED a PO.

Autor: Roman Šebl | středa 17.10.2012 8:44 | karma článku: 31.01 | přečteno: 2918x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ekonomika

Tomáš Flaška

Někdo tady lže

Prezident Pavel svolal schůzku opozice a koalice ohledně důchodové reformy. Záslužný čin. Nepamatuji, že by některý z jeho dvou předchůdců zkusil něco podobného. A o tom má prezidentská funkce být.

29.3.2024 v 9:13 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse

Ladislav Jílek

Něco k huti Liberty

My starší ji známe pod jménem Nová huť Klementa Gottwalda. Ti ještě starší ji znali pod jménem Jižní závod, který jí dali Němci, kteří ji začali stavět během 2SV.

25.3.2024 v 16:35 | Karma článku: 22.66 | Přečteno: 598 | Diskuse

Milan Smutný

Nesnesitelně drahá láce solárních a větrných zdrojů

Daňoví poplatníci v Německu se vztekají: v rozporu s vládní ideologií zjišťují, že zelená tranzice levnými zdroji ze slunce a větru se nejen nekoná, ale devastuje ekonomiku, soukromé i veřejné rozpočty a vede k politickému chaosu.

25.3.2024 v 11:31 | Karma článku: 35.83 | Přečteno: 909 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Co se to děje s úroky?!

Už tento týden bude znovu Česká národní banka rozhodovat o nastavení jejích úrokových sazeb. A ekonomové ve svých reportech skoro o ničem jiném nemluví.

20.3.2024 v 8:00 | Karma článku: 34.95 | Přečteno: 1583 | Diskuse

Karel Trčálek

Čelíme statistickému zkreslení paní Šichtařové!!!

Počet lidí, kteří jsou přesvědčení, že je paní Šichtařová ekonomka, v roce 2023 stoupl o 173 000 na 4,224 milionu lidí. Vyplývá to ze statistik paní Šichtařové...

18.3.2024 v 8:43 | Karma článku: 19.36 | Přečteno: 498 | Diskuse
Počet článků 52 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2200

"Vystupuji proti tradičnímu finančnímu poradenství. V oblasti osobních investic a financí nabízím odlišně fungující konzultační službu." Více na soukromém webu.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...