Největší komoditní burze světa dochází zásoby zlata

4. 02. 2014 17:56:00
Komoditní burze s drahými kovy hrozí kolaps, chybí ji zásoby zboží. Pokud si k tomu připojíte dalších pár indicií, možná uvidíte ve všem dobrou příležitost místo velké hrozby, jejíž pravděpodbnost že nastane bohužel roste. Tou hrozbou je finanční kolaps ohrožující váš majetek, pokud je umístěn do nevhodných nástrojů.
 Arlen Redekop, Vancouver Sun

Největší komoditní burza COMEX funguje na bázi obchodování futures kontraktů. Futures kontrakt je vlastně pevná dohoda mezi dvěma stranami, že ke stanovenému datu v budoucnosti dojde k vypořádání určitého množství zboží (zlato, stříbro..) za předem sjednanou cenu. K vypořádání v době splatnosti může dojít buď peněžním vypořádáním a nebo fyzickým vypořádáním. A zde objevujeme obrovsky narůstající problém.

Důležitým znakem futures kontraktů je, že jejich vypořádání je garantováno burzou, resp. clearingovým domem, který ručí za splnění závazků ze sjednaných obchodů mezi kupujícím a prodávajícím, aby pro klienty bylo obchodování méně rizikové. Jenže..

Zatímco v roce 2006 na 1 unci zlata umístěnou fyzicky ve skladu největší komoditní burzy COMEX, připadalo 6 uncí zlata zobchodovaných "imaginárně" přes futures kontrakty. V roce 2013 už byl tento poměr 15:1. A dnes v roce 2014 na 1 unci zlata připadá 107 uncí zlata zobchodovaných na této burze. Jinými slovy o jednu unci zlata se na burze reálně "pere" 107 objednávek. Takže v případě, že by každý kupující chtěl vypořádat svůj obchod fyzickým doručením svého zboží, uspěl by jen jeden ze sta!

Tento šílený nepoměr je vyjádřen skrze počet otevřených pozic v obchodech (tedy množství, které by mělo být vypořádáno fyzickým doručením, pokud by si to klient přál) a množstvím zlata dostupném k takovému doručení.

Obchody na největší komoditní burze nemohou být nikdy fyzicky vypořádány, a proto cena určená touto burzou nemůže čistě reflektovat skutečnou cenu zlata, které je fyzicky ihned k doručení. Proto dnešní nákupní cena drahých kovů je extrémně přiznivá (i když klidně může ještě klesat). S poměrem 6:1 není nepoměr v nevypořádání tak robustní, ale poměr 107:1 je děsivý.

Úvaha je jednoduchá, pokud by jen polovina obchodujících chtěla vypořádat svůj obchod fyzickým vypořádáním (na což přesně má svou realizovanou objednávkou právo). Na 1 unci zlata by stál zástup 53 lidí. A o tom, že to není nereálný scénář, svědčí i to, že investiční banka JP Morgan za rok 2013 musela fyzicky vypořádat 60 % futures kontraktů! Dnes v době, kdy ještě v ulicích vládne poměrně klid.

K tomu si připojme další fakta:
i) žádost Německa o navrácení zlatých rezerv z americké centrální banky, které ovšem nedostane ihned ale ve splátkách a bude to trvat 7 let (link)
ii) skutečná fotografii z Číny - fronta před obchodem s drahými kovy
i
ii) poptávka po drahých kovech převyšuje nabídku (link) a tato poptávka po zlatě je robustní

..lze dospět k závěru, že ač doba bude zřejmě plná otřesů, čekají v ní na investory s otevřenýma očima velké příležitosti.

Na závěr bych rád uvedl, že až fyzické zlato bude příliš drahé a nedostupné v ten moment dojde k přesunu pozornosti i na dnes komoditní burzou podceňovaného bratra - stříbro.


Autor je konzultant osobních investic pro soukromou klientelu

Autor: Roman Šebl | úterý 4.2.2014 17:56 | karma článku: 18.14 | přečteno: 2802x

Další články blogera

Roman Šebl

V Kanadě zkrachoval největší nebankovní poskytovatel hypoték. Nemovitosti jsou předražené.

Píše se duben 2017 a celosvětová cenová bublina u nemovitostí prokázala svou přítomnost. Zpráva, která zaujala mou pozornost se týká krachu společnosti poskytující hypotéky v Kanadě, kde bublina je vůbec jednou z největších.

28.4.2017 v 17:00 | Karma článku: 23.63 | Přečteno: 883 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Markéta Šichtařová

Vzhůru k likvidaci planety

Dostala jsem upřímný strach. A měl by ho dostat každý, kdo si přečte řádky, které se objevily na českém internetu a jsou jen jedny z mnohých v podobném duchu:

13.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 48.59 | Přečteno: 17778 | Diskuse

Josef Košíček

Důchodová reforma je jen průhledná hra s čísly

Až zestárneme my, Husákova děcka, důchodový systém bude brát o dno. A je zcela zbytečné pokoušet se to vyřešit účetními operacemi.

9.9.2019 v 18:19 | Karma článku: 12.10 | Přečteno: 394 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Bankéři k soudu

Tak tedy evropská ekonomika výrazně zpomaluje. Ostatně globální taky. Některé ekonomiky už přímo klesají. Takže centrální banky uvažují, jak jim pomoct. Potud ještě dobré.

6.9.2019 v 8:00 | Karma článku: 47.92 | Přečteno: 20024 | Diskuse

Luboš Smrčka

Důchodová reforma: yetti a jitrnice, jakou svět neviděl

Důchodová reforma je yetti. Všichni o ní mluví, ale nikdo ji ještě neviděl. Nebo paní Colombová. Či jitrnice z pohádky Obušku, z pytle ven! To všechno je důchodová reforma. Obrovský pytel slov, ale nic, co by připomínalo dohodu.

4.9.2019 v 7:28 | Karma článku: 26.19 | Přečteno: 719 | Diskuse

Petr Šindelář

Napravovat chyby Sobotkovy vlády se Babišovi stále nedaří

Protože vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL splnila sliby sotva napůl, chce je znovu zrealizovat ANO+ČSSD. Jenže velké plány v potravinové soběstačnosti a nebo v systému sociálních dávek se Babišovi zřejmě nikdy opravdu splnit nepodaří...

3.9.2019 v 9:52 | Karma článku: 18.69 | Přečteno: 618 | Diskuse
Počet článků 52 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2192

"Vystupuji proti tradičnímu finančnímu poradenství. V oblasti osobních investic a financí nabízím odlišně fungující konzultační službu." Více na soukromém webu.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

více

Najdete na iDNES.cz