Mediální manipulace: Spořit dětem se prý vyplatí

Na novinkách.cz vyšel v minulém týdnu článek, ve kterém je obhajováno spoření pro děti. Považuji za důležité, podívat se na to, kdo toto spoření pro děti tolik v článku obhajuje. Spořit se totiž v dnešní době rozhodně nemůže vyplatit... 

cs.medixa.org

Ať to má být spoření pro děti, na důchod či na cokoliv jiného co vás nabádá spořit dlouhodobě (nejlépe celý život) nedává žádný smysl! Nedává rozhodně smysl spořit v systému, ve kterém centrální banky tisknou hromady nových peněz, aby následně docházelo ke znehodnocení peněz stávajících. Vznešeně se tomuto jevu, kdy peníze pouze a jen ztrácí kupní sílu, říká inflace. A inflace pak má být prý "všeobecný růst cenového hladiny". Jednou pro vždy zapomeňte na tyto nic neříkající definice o podstatě problému a přijměte fakt, že inflace (růst cenové hladiny a podobné termíny) tu jsou z toho důvodu, že peníze ztrácejí svou kupní sílu. Peníze se stávají postupně více a více bezcennými. A tento trend sílí v posledních letech o to více, o co více se snaží vlády a banky natisknout nových peněz. 

Jak tedy může dávat spoření smysl, když úrokové sazby jsou minimální a postupné znehodnocování měn naopak sílí. Může dávat smysl jedině panu Vaníčkovi, řediteli retailového bankovnictví v ING, který tento nesmysl prohlásil na podporu spořicích produktů, které sám prodává. A přirozeně čím více lidem prodá, tím lépe se mu daří. Každopádně bych rád poznamenal, že takto psané články jsou přesně materiál, který mne dokáže nejvíce rozžhavit do běla. 

Cituji z onoho článku, Na děti Češi střádají ve velkém: "„Tvrzení, že děti jsou naše budoucnost a vyplatí se jim spořit, ať už na lepší vzdělání, start do samostatného života, nebo jiné účely, bere za své pětina Evropanů a dokonce čtvrtina Čechů. Ti všichni uvedli děti jako důležitý důvod pro spoření,“ sdělil ředitel retailového bankovnictví ING Bank Libor Vaníček."

Chtěl bych pouze dodat, že ten kdo si vezme za své, že je vhodné spořit pro své děti, bude už z principu věcí, tak jak fungují, kráčet k tomu, že si jeho dítě za naspořené peníze po 18 letech pořídí namísto plánované garsonky leda mobilní telefon. 

Spořit nedává smysl! Ani pro děti ani na svůj důchod. Pro dlouhodobou akumulaci majetku je třeba investovat a to do hodnot, které jsou trvalé a více hmatatelné. Takže žádné spořicí účty, žádná penzijní připojištění, žádné podílové fondy a už vůbec ne žádné investiční pojistky založené jako "spoření".

A v dalších článcích pečlivě sledujme, kdo podporuje hlavní myšlenku článku - v mnoha případech jde o účelnou manipulaci.

K diskuzi pod článkem: Máte zkušenost, například s vkladní knížkou, kam vám spořili rodiče/prarodiče? Co jste si za naspořené peníze mohli nakonec reálně koupit i když oni vám spořili celá léta? 

Autor: Roman Šebl | středa 25.6.2014 8:28 | karma článku: 27,83 | přečteno: 2217x
  • Další články autora

Roman Šebl

Investor politikem...

11.10.2013 v 8:24 | Karma: 15,09
  • Počet článků 52
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2200x
"Vystupuji proti tradičnímu finančnímu poradenství. V oblasti osobních investic a financí nabízím odlišně fungující konzultační službu." Více na soukromém webu.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky